Fotoğraf Makinelerinde Pil Nasıl Takılır, Nasıl Şarj Edilir?

12.11.2017
355 görüntülenme
Fotoğraf Makinelerinde Pil Nasıl Takılır, Nasıl Şarj Edilir?

Herkesin fotoğraf makinesi satın aldıktan sonra yapması gereken ilk şey kutuyu açmak ve makineyi çalıştırabilmek adına makineye pilini takmak olmalıdır. Fotoğraf makinenizin kutusundan çıkan piller üretim esnasında makinenizi çalıştırabilecek kadar güçle yüklenmiştir. Anlayacağınız makinenizin pilini hemen takıp çalıştırabilirsiniz. Fotoğraf makinesi ile birlikte her zaman şarj etme ünitesi de kutu içerisinde muhakkak gelir. Tavsiyemiz bu şarj ünitesini kullanmanızın gerekli olduğu yönündedir. Çünkü yan sanayi şarj üniteleri olarak da bilinen diğer şarj aletlerinin kullanımı pilinize zarar verebilir.

Bir fotoğraf makinesinin hiç pili kalmadığında yaklaşık olarak dolum süresi 1,5 -2 saat aralığındadır. Şarjı kalmayın fotoğraf makinenizin şarj edilme süreci de şöyledir: Koruyucu kapak çıkarılır, sonra pil şarj cihazına takılır ve son olarak güç kablosu şarj cihazına takılır, kablonun ucu da prize takılır. Böylelikle makineniz şarj olmaya başlar.

Bir diğer ayrıntı ise canon makinelerde pili bağlandığınız anda şarj işlemi başlar ve şarj lambası turuncu renk uyarı gösterir, bu uyarı rengi makine tamamen şarj edildiğinde yeşil ışığa dönüşür. Nikon makinelerde ise pili bağladığınız anda yine şarj işlemi başlar ve şarj lambası yanıp sönmeye başlar, makine tam olarak şarj olduğunda ise şarj lambası tam yanar bir hale dönüşür.

Bahsetmemiz gerekirse pil fotoğraf makinelerine şöyle takılır: Pil yuvası kapağının klipsi çözülerek açılır, pil kontakt ( +,- uyumu ) bölgeleri eşleşecek şekilde takılır ve daha sonra pil yuvaları kapatılır.

Pil ve şarj kullanımında bilmeniz gereken bazı ipuçları da vardır. Bu ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Pili kullanmadan bir gün önce ya da eğer bir gün önce şarj edilmediyse aynı gün içerisinde muhakkak şarj edin. Bu pilin ve makinenin uzun ömürlü olması açısından çok önemli bir husustur. Bu sebeple çok dikkat edilmelidir.
  • Pillerinizi şarj ettikten sonra şarj ve şarj kablosunu prizden çıkartın.
  • Fotoğraf makinenizi özellikle ısısı yüksek alanlarda uzun süre kullanmayacaksanız pillerini çıkarmaya özen gösterin.
  • Pillerinizi tamamen şarj etmenize rağmen kullanım ömrü ilk kullanım ömrü kadar değil ise yani fotoğraf makinenizin eskiye göre kullanım süresi kısaldı ise fotoğraf makinesini aldığınız firmadan fotoğraf makinenize uygun olacak şekilde yeni bir pil alın.
  • Fotoğraf makinelerinizi çok hassas olduğundan asla bozuk prizlerde, bozuk veya yıpranmış şarj üniteleri ile şarj etmeyin.
  • Fotoğraf makinenizi şarj durumundayken ömrünü kısaltmamak ve pile zarar vermemek adına çalıştırmayın, kullanmayın.
2013 © Copyright All rights reserved fotomumin.Sanat fotoğrafçılığı.