Güzel HDR Fotoğraflar İçin İpuçları

06.11.2017
276 görüntülenme
Güzel HDR Fotoğraflar İçin İpuçları

HDR fotoğraflar oluşturmak çoğu kimsenin istekleri arasındaki yerini almaktadır. Bu sebeple internet üzerinde HDR fotoğraf nasıl oluşturulur başlığı altında bir çok kaynak yer almaktadır. Sizlerde bu kaynaklarda yer alan işe yarar teknikleri öğrenerek HDR fotoğrafları oluşturabilirsiniz. Fakat internet üzerinde bulunan kaynaklarda yer alan bilgiler eşliğinde istediğiniz HDR fotoğraflarını oluşturamadıysanız aşağıda yer alan ipuçları dikkate alarak ve uygulayarak güzel HDR fotoğrafları oluşturabilirsiniz. Aşağıda yer alan ipuçlara şimdi bir göz atalım.

  • Güzel HDR fotoğrafları elde etmek için mutlaka öncelikli güzel fotoğraflar çekmelisiniz. Güzel fotoğraf çekmenin sırrı da fotoğraf konusunda çok fazla yayın takip etmek ve bu konu üzerine yazılmış olan her şeyi okumaktır.
  • HDR fotoğrafçılıkta bir tekniktir fakat bu teknik her fotoğrafta uygulanmaz. Bu sebeple HDR nin uygulanamayacağı fotoğraflar üzerinde asla HDR uygulamak adına zaman kaybedilmemelidir.
  • HDR fotoğraf oluşturmak da en büyük ipuçlardan biri de fotoğraf çalışmalarının geniş açılı şekilde yapılması ve net alan derinliğinin mümkün kılındığı ölçüde yüksek olarak tutulmasıdır.
  • HDR fotoğraf uygulanması esnasında asla aşırıya kaçınmamalıdır. Fotoğrafın orijinali ile şimdiki durumu arasındaki sapma sürekli olarak kontrol edinilmelidir.
  • Uygulama anında tone mapping plugininin renk tercihi konusunda yetersiz ve yanlış olduğu asla akıldan çıkarılmamalıdır.
  • HDR fotoğraf oluşturulurken konturlarda oluşan harelenmeler mümkün olabildiğince en az seviyelere indirgenmelidir. Aksi takdirde fotoğrafın değerinde düşüş kaçınılmaz olur.
  • HDR fotoğrafı oluşturma işlemi sona erdiği sıralarda renk ve gürültü kontrolünün yapılmasında asla unutulmamalı ve düzeltilmesi gerekilen bir durumda kesinlikle düzenleme işlemi yapılmalıdır.
  • HDR fotoğraflar oluştururken fotoğraf işleme programlarına yardımcı eleman olarak mutlaka kullanmalısınız.
  • Ayrıca HDR fotoğraflar oluşturmak zahmetli bir iştir fakat asla emek ve zaman harcamaktan asla kaçınılmamalıdır. Çünkü güzel ve iyi sonuçlar emek ve zamanla olur.

Şimdiden Güzel HDR fotoğraflar için ellerinize sağlık.

2013 © Copyright All rights reserved fotomumin.Sanat fotoğrafçılığı.