Odak Uzaklığı Nedir? Ve Hangi Odak Uzaklığı Tercih Edilmelidir

08.11.2017
284 görüntülenme
Odak Uzaklığı Nedir? Ve Hangi Odak Uzaklığı Tercih Edilmelidir

Odak Uzaklığı Nedir? Ve Hangi Odak Uzaklığı Tercih Edilmelidir?

Bir çok kişinin yanlış anlamda kullandığı kelimelerden biri de lens kelimesidir. Günümüzde çoğu kişi objektif yerine yanlış anlam taşımasına rağmen lens kelimesini kullanmaktadır. Mercek olarak da bilinen lensler tek bir parçadan oluşan yapılardır. Objektif ise lenf sisteminin tümü yerine kullanılan bir kelimedir. Olayı özetlemek gerekirse kişiler fotoğraf makineleri gövdelerine lens satın almıyor, lens sistemini yani objektif adı verilen ekipmanı satın alıyor.

Odak uzaklığı kavramının mercek için de tanımlamamız gerekirse ışık ışınlarının toplandığı merkez olarak tanımlayabiliriz. Buna benzer bir şekilde objektif içerisinden geçen ışıklarda belli bir noktada daha doğrusu merkezde toplanır. İşte bu toplantı noktası ile algılayıcı düzlem bir diğer deyişle sensor arasındaki uzaklığa odak uzaklığı denilmektedir.

Bu anlattıklarımız sizlere biraz karışık gelebilir. Fakat bu tanımları bilmeden de fotoğraf çekebilirsiniz. Hiçbir sıkıntı yok bu durumda anlayacağınız. Fakat bu işe özellikle yeni başlayan kişilerin odak uzaklığı konusunda bilmesi gereken bir kaç husus daha var.

Odak uzaklığının düşük ya da yüksek olarak değişmesi pratikteki vizörden görülen alanın daralması ya da aynı oranda genişlemesi durumunu ortaya çıkarır. Bu cümleden anlamamız gereken sonuç geniş alanların fotoğraf çekimlerinde daha düşük odak uzaklığa sahip objektif kullanma gerekliliğidir.  Veya da anlamamız gereken bir diğer sonuç daha uzakta yer alan nesneleri fotoğraflarken kullanmamız gereken objektiflerin daha büyük odak uzaklığına sahip olması gerekliliğidir.

Yapılan araştırmalardan net bir sonuç alınmasa dahi gözlerimiz yani insan gözü de yaklaşık olarak 43 mm odak uzaklığına sahip bir objektifin görüş açısıyla dünyayı izler. Bu durumdan yararlanılarak oluşturulan objektifler yani insan gözüyle aynı açıyı gören objektifler bu alanda normal ya da standart objektif olarak adlandırılır. Zaten genellikle yeni alınan fotoğraf makineleri ile verilen objektifler standart bir objektiftir ya da mutlaka standart bir açı barındıran objektiflerdendir.

Bu yollara günümüzde objektiflerin odak uzaklığına göre bir sınıflandırması yapılmıştır. Bu sınıflandırma aşağıda yer aldığı gibidir:

  • 35 mm den daha kısa odak uzaklığınsa sahip olan GENİŞ AÇI OBJEKTİFLER
  • 35-50 mm aralığında odak uzaklığına sahip olan STANDART ya da NORMAL OBJEKTİFLER
  • 50 mm den büyük odak uzaklığınsa sahip olan TELE OBJEKTİFLER

Bu objektifler dolayısıyla çekmek istediğiniz alana, nesneye göre odak uzaklığı değişeceğinden değişecektir. Bir genelleme yapmak gerekir ise manzara, iç mekân ve mimari çekim yapılacağı esnada geniş açı objektifler; sokak, belgesel ve anı fotoğraf çekimleri için standart ya da normal objektifler; vahşi yaşam, doğa, hayvan, spor karşılaşmaları ve benzeri için de tele olarak adlandırılan objektifler kullanılmalıdır.

Eğer sizlerde bu alanda kendinizi geliştirmek ya da neyin ne olduğunu anlamak istiyorsanız odak uzaklığı simülatörünü kullanarak birbirinden farklı objektiflerin gördükleri açıların aralarındaki farkın ne olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır.

2013 © Copyright All rights reserved fotomumin.Sanat fotoğrafçılığı.