Sony RX10 IV Resim Makinesi

25.12.2017
90 görüntülenme
Sony RX10 IV Resim Makinesi

Sony’nin Yeni RX10 IV fotoğraf makinesi, Yıldırım Hızında BAĞIŞLAMA ve 24 fps Aralıksız Çekimi, Fazla Yönlü 24-600mm F2.4-F4 Zoom Lens ile Bir Araya Getiriyor

0.03 saniye ile, dünyanın en yüksek AF hızı, tam AFFETME/AE takibi ile 24 fps Sürekli Çekim Çerçevenin yaklaşık %65’ini kaplayan 315 odak alanı aşama algılamalı AFFETME noktası ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-600mm F2.4-F4 Büyük Diyafram Aralığı, Yüksek Büyütme Zoomlu Lens Piksel gruplama olmaksızın tam piksel okumalı 4K Video Kaydı

Sony, ünlü Cyber-shot® RX10 serisinin yeni amiral gemisi modeli RX10 IV ‘ün (model DSC-RX10M4) çıkışını duyurdu.

0.03 saniyeii ile dünyanın en hızlıi BAĞIŞLAMA yakalama zamanına ve tam AF/AE takibi ile 24 fps’e değin kesintisiz çekimeiii, en seri profesyonel değişken lensli fotoğraf makineleri ile yarışacak 315 evre algılamalı AF noktası ve istisnai ölçüde çok yönü olan 24-600mmiv F2.4-F4 ZEISS® Vario-Sonnar T* lense sahip olan RX10 IV modeli, en üstteki seviye ‘hepsi bir arada’ çözüm peşindeki görüntüleme meraklıları ve profesyoneller için mobilite ve hızın benzersiz bir kombinasyonunu sunuyor.

Etkileyici RX10 IV resim makinesi, DRAM yongalı en son 1.0 alıcı 20.1 MPvi Exmor RS CMOS yığılı gösterme sensörü, kuvvetli bir BIONZ X™ manzara işlemcisi ve ön kutup LSI ile donatıldı. Birlikte çalışan bu kilit bileşenler genel dilekçe hızını ve performansını en üstteki düzeye çıkararak, 24-600mmiv lensin genelinde mümkün olan en yüksek görünüm ve video kalitesini sağlıyor.

Hızlı Odaklama, Seri Çekim

Sony’in RX10 serisi fotoğraf makinelerinde birincil defa olarak, yeni RX10 IV modelinde, fotoğraf makinesinin 0.03 saniyeii kadar kısa bir vakit içinde odağı kilitlemesine imkan veren, sensörün yaklaşık %65’ini kaplayan 315 evre algılamalı BAĞIŞLAMA noktası ile kontrast algılamalı AFFETME’yi bir araya getiren bir Seri Hibrit AF sistemi bulunuyor. Bu yüksek seri odaklama, lensin ayrıntılı 24-600mmiv aralığını tamamlayarak, bütün nesnelerin kesin ayrıntısıyla uğraşma ve netlik ile yakalanabilmesini sağlıyor.

Keza, bir Cyber-shot resim makinesinde ilk kez olarak, RX10 IV modelinde Yüksek Yoğunluklu Takipli AF teknolojisi de kullanılıyor. Daha önce sadece Sony’nin beğeni toplayan α kararsız lensli resim makinelerinden birkaçında sunulan bu gelişmiş teknoloji, peşine düşüp takip ve odak hassasiyetini iyileştirmek üzere nesnenin etrafındaki AF noktalarına odaklanarak seri hareket eden sporcular ve uçan kuşlar gibi en öngörülemeyen nesnelerin deha kolaylıkla yakalanmasına olanak veriyor.

Yeni RX10 IV resim makinesindeki diğer AF iyileştirmeleri arasında, popüler Göz AFFETME, Dokunmatik Odaklama ve Odak Aralığı Sınırlayıcı’nın geliştirilmiş bir versiyonu da bulunuyorvii. AF-ON ayarının yanı sıra kullanıcı tercihleri ve çekim durumları bazında kolaylıkla ayarlanabilen BAĞIŞLAMA-S, AF-C ve AF-A gibi fazla sayıda AFFETME modu da atanabiliyor.

AFFETME sistemini ideal şekilde tamamlayan RX10 IV, 249 fotoğrafaviii değin uzanan güzel arabellek sınırı ve bütün BAĞIŞLAMA/AE takibiyle 24 fps’eiii kadar yüksek hızlı kesintisiz çekim sunuyor. Yeni resim makinesi için operasyon gücündeki kayda değer iyileştirmeler doğruca kesintisiz çekim sırasındaki EVF ekran gecikmesi de hatırı sayılır ölçüde azaltılıyor; bu da fotoğrafçıların o hayati hatıra üstteki seviye güven ile yakalamasına imkan veriyor. Keza, görüntülerin oynatılması esnasında kesintisiz çekilen fotoğraflar bireysel çekimler yerine gruplar halinde görüntülenebiliyor.

RX10 IV’de bununla beraber yaygın olarak hızlı hareket eden nesnelerde yaşanan “jöle etkisi” efektini azaltan, yüksek seri bir Biçimsizleşme Önleyici Deklanşör (1/32000 saniyeye kadar azami deklanşör hızı) de bulunuyor ve elektronik deklanşöre basıldığında aralarında sürekli yüksek seri çekimin de bulunduğu bütün modlarda iyice gürültüsüz çekim yapılabiliyor. Kullanıcının istemesi halinde, makinede bir mekanik deklanşör modu da bulunuyor.

ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-600mm F2.4-F4 Lens

Cyber-shot RX10 IV fotoğraf makinesinde yer alan 24-600mmiv ZEISS® Vario-Sonnar T* lensteki büyük azami diyafram açıklığı, ultra-telefotoya dek bütün zoom aralığında olağanüstü bakış kalitesi elde etmeye tezgâhtar oluyor. Renk sapmasını durdurmak için bir süper ED (ekstra düşük dağılımlı) cam ile ED asferik lens bulunurken, ZEISS® T* Kaplama ise yansıma ve gölgelenmeyi önlüyor.

Lenste bununla beraber fotoğraf makinesindeki titreme ve görüntülerde bulanıklığın azaltılmasına tezgâhtar olan yerleşik Optik SteadyShot™ bakış sabitleme özelliği de bulunuyor. Bu nitelik, yaklaşık 4.5 adım deklanşör hızı iyileştirmesine eşit.

Keza, en ince ayrıntısına kadar uzatılmış 600 mm’de 72 cm’lik minimum odaklama mesafesi ve 0.49x azami büyütme ile lens, harikulade detaylara sahip tele-makro görüntüler üretebiliyor.

Profesyonel Video Çekimi

Yeni RX10 IV, RX10 III’e kıyasla 2 kat daha hızlı odaklama özelliğini hayata geçiren Hızlı Hibrit AF sistemi ile, 4K (QFHD 3840 x 2160) video kaydının avantajlarını sunan en son Cyber-shot RX fotoğraf makinesi oluyor.

Yeni RX10 IV, en ince detayların tümünün içten şekilde yakalanmasını temin etmek üzere, 4K modunda piksel gruplama olmaksızın tam piksel okumadan yararlanarak, 4K video için gerekenden yaklaşık 1.7 kat daha fazla bilgi yakalıyor. Fotoğraf makinesi, çekim moduna tabi olarak 100 Mbps’e değin yüksek veri oranında video kaydeden XAVC S™ ix kodeğini kullanıyor. Kullanıcılar, 4K modunda 24p ya da 30p (100 Mbps) ya da Full HD modunda 120p’ye varan kare hızlarında çekim yapma seçeneğine sahipler.

Yeni resim makinesinin çok sayıda profesyonel nitelikteki video özelliği arasında Görünüm Profili, S-Log3/S-Gamut3, Gama Görüntüleme Yardımı, Proxy Tescil, Vakit Kodu / Kullanıcı Biti ve daha fazlasının yanı sıra harici mikrofon için antre ve kulaklıkla izleme çıkışı bulunuyor.

Takriben 4 saniye (kalite öncelikli modda) ve 7 saniyelik (çekim zamanı öncelikli) uzatılmış süresi ile süper yavaş çekimx video kaydı özelliği de yer alıyor. Bu özgün özellik, kullanıcılara 1000fps, 500fps ve 250fps kare hızları ve 50p, 25p ve 24p oynatma formatları arasında tercih yapabilme yeteneğini de sunuyorxi.

Bir üst seviye İşletim ve Kişiselleştirme

Yeni RX10 IV’de, yine Cyber-shot RX serisinde ilk defa olarak, hızlı ve pürüzsüz odaklama operasyonu için Sony’nin en son 3.0-müşteri 1.44M noktalı, Dokunmatik Odak ve Dokunmatik Yüzey fonksiyonlu eğilebilir LCD ekran ve dışarıdaki en fena ışık koşullarında deha, LCD’nin parlak ve net şekilde görülebilmesini sağlayan WhiteMagic™ teknolojisi de bulunuyor. Hem, reel yaşamı aratmayan manzara önizleme ve oynatma fonksiyonelliği karşılayan yaklaşık 2.35M noktalı yüksek kontrastlı XGA OLED Tru-Finder™ vizöre de sahip. Diyafram aralığı, zoom ve odak için bulunan üçlü lens halkası, video çekenler için ideal olan en ince ayrıntısına kadar gürültüsüz, pürüzsüz diyafram aralığı halkası opsiyonuna da sahip.

Kişiselleştirmeyi iyileştirmek için eklenen “Menüm” fonksiyonelliği, 30 adede dek çoğunlukla kullanılan mönü seçeneğinin istendiği gibi kaydedilebilmesine imkan veriyor. Menüler, daha kolay tanınma ve dolaşma için renk kodlu olurken, genel video çekim deneyimini iyileştirmek için yeni bir Video Ayarları menüsü de hayata geçirildi.

RX10 IV, bununla beraber toza ve neme karşısında dirençlixii ve Wi-Fi®, NFC™ ve Bluetooth® düzenli.

 

Sizlere fotoğrafçı fotomumin.com farkıyla sunulmuştur

2013 © Copyright All rights reserved fotomumin.Sanat fotoğrafçılığı.